Ta długa wieś zachwyca piękną okolicą, ogromną ilością atrakcji i szlaków turystycznych, dzięki którym możemy w jej rejonie urządzać wspaniałe wycieczki. Zawoja to jedno z najpopularniejszych letnisk w Beskidach, a wczasy na jej terenie są doskonałą propozycją dla każdego miłośnika aktywnego wypoczynku. W jaki sposób można spędzić tu czas? Jakie atrakcje przyciągają do tej wsi miłośników pieszych wędrówek i góralskiej tradycji?

Zawoja rozłożyła się w dolinie Skawicy, u stóp Królowej Beskidów – Babiej Góry. To właśnie ona jest głównym celem niemal każdej górskiej wycieczki z Zawoi, choć spędzający tu wczasy turyści chętnie wędrują i po Paśmie Polic, i po Paśmie Jałowieckim. Wycieczki po Zawoi będą nie lada gratką dla miłośników przyrody, dla których atrakcyjnym obszarem jest Babiogórski Park Narodowy, oraz dla turystów – historyków, których mogą oczarować dość liczne zabytki. Zawoja, na terenie której osadnictwo rozwijało się intensywnie już w XVI wieku, może się przecież pochwalić licznymi pamiątkami z dawnych czasów. To dzięki nim pamiętamy o Wołochach – pasterzach, którzy mieli istotny wkład w rozwój tutejszej kultury i gospodarki. Jednym z dowodów na ich obecność w tej części Beskidów jest nazwa Zawoi, która w języku wołoskim oznacza „las nad rzeką”.

A jakie atrakcje turystyczne zasługują tu na szczególne wyróżnienie? Dla tych turystów, którzy planują wycieczki na Babią Górę, ciekawym miejscem może się okazać Ośrodek Edukacyjny Babiogórskiego Parku Narodowego. Czeka tu ciekawa ekspozycja etnograficzna i przyrodnicza, zachwyca też ogród roślin babiogórskich. Osiedle Przysłop może się pochwalić ciekawym klasztorem Karmelitów Bosych, z kolei w Zawoi Markowej czeka na gości ciekawy skansen. W centrum wsi można zobaczyć drewniany kościół św. Klemensa, w którego wnętrzu zachowała się ciekawa polichromia z XIX wieku. Dla miłośników mniej forsownych wycieczek ciekawym punktem będzie Mosorny Groń, znany z wyciągu służącego w okresie zimowym amatorom białego szaleństwa.

Zawoja to nie tylko liczne atrakcje oraz wiele możliwości spędzania czasu w aktywny sposób. To również doskonale rozwinięta baza noclegowa, dzięki której noclegi w hotelach, ośrodkach wypoczynkowych oraz prywatnych gospodarstwach znajdziemy bez problemów o każdej porze roku. Piękne widoki na Beskidy oraz wyjątkowy klimat sprawią z kolei, że urlop spędzony w Zawoi każdemu z nas da wiele satysfakcji.