Makarska to jeden z najsłynniejszych kurortów, jakimi przyciąga Chorwacja. Co sprawia, że wczasy na jego terenie cieszą się tak dużą popularnością?

O miejscowości Makarska w Chorwacji

Choć Makarska kojarzona jest przede wszystkim z nowoczesnymi hotelami, warto poświęcić nieco uwagi jej przeszłości. Wiadomo, że człowiek na jej terenie pojawił się dość wcześnie, co potwierdziły prace archeologiczne. Swego czasu była to ważna osada rzymska, później na jej terenie krzyżowały się ze sobą wpływy chorwackie, bośniackie i weneckie. Po wojnach napoleońskich, Makarska stała się częścią Austro-Węgier. Wiek XIX okazał się dla miasta okresem pomyślnym, co zaskutkowało dynamicznym rozwojem. Efekt? Już na przełomie XIX i XX wieku zaczęła się tu rozwijać turystyka, która do dziś odgrywa bardzo dużą rolę w lokalnej gospodarce.

Co jeszcze warto wiedzieć o tym miejscu?

Makarska to idealne miejsce dla tych, którzy chcą spędzić wczasy nad morzem. Piękne wybrzeże zachwyca, podobnie jak spora ilość plaż. Warto jednak dodać, że to znajdziemy także w Polsce – warto rozważyć relaks nad polskim morzem w Dąbkach. Makarska to również spora ilość zabytków, z którymi możemy spotkać się w trakcie wycieczki po jej starówce. Na jakie obiekty powinniśmy zwrócić szczególną uwagę? Pałac Ivaniševiców, będący jedną z najciekawszych pamiątek po wpływowych rodach miejskich, oraz na kościół św. Marka. Miłośników architektury sakralnej może oczarować również miejscowy klasztor franciszkanów, dziś znany jako Muzeum Muszli. Zgromadzone tu eksponaty oczarują każdego, a czas spędzony w ich otoczeniu dla nikogo nie będzie czasem straconym.

Makarska to również ciekawa okolica. Wśród pobliskich atrakcji wyróżnia się m.in. Sanktuarium Matki Bożej z Lourdes z początku XIX wieku. Miłośników aktywnego wypoczynku zachwyci z kolei Góra świętego Jerzego, z której roztaczają się wspaniałe widoki na okolicę. Wszystkie te atrakcje sprawiają, że Makarska cieszy się wielką popularnością wśród tych, którzy chcą spędzić udane wczasy w Chorwacji i zrelaksować się w pięknym otoczeniu.