Wakacje nad morzem to nie tylko plaża, smażalnie ryb i łykanie jodu. Wyprawa na północ polski jest także okazją do skorzystania z ciekawej oferty nadmorskich muzeów.

To świetny pomysł na wykorzystanie deszczowego dnia. Na które muzea należy zwrócić szczególną uwagę?

Muzeum Motyli we Władysławowie

Muzeum Motyli we Władysławowie otwarte jest w każdy dzień, a godziny funkcjonowania zmieniają się w ciągu roku. To muzeum już niemal od ćwierćwiecza działa w Domu Rybaka, warto je więc odwiedzić ze względu na sam budynek. Budowla powstała w stylu socrealistycznym, a jej przeznaczeniem był hotel dla rybaków.

Charakterystycznym elementem Domu Rybaka jest jego wieża i to właśnie tam znajdziemy ekspozycje związane z motylami. Warto jednak czasami odwrócić wzrok od muzealnej gablotki i spojrzeć za okno – wieża jest bowiem doskonałym punktem widokowym.

Muzeum Bursztynu w Jarosławcu

Jeśli nie uda nam się znaleźć na plaży pamiątkowego bursztynu, to na otarcie łez można wybrać się do Muzeum Bursztynu w Jarosławcu. To miejsce nie tylko dla wielbicieli biżuterii. Twórcy ekspozycji wiedzą jak zadziałać na zmysły odwiedzających. Początek zwiedzania rozpoczynamy od… przejścia przez drzewo.

To muzeum, które nie tylko pachnie, ale też wydaje dźwięki. Warto również zwrócić uwagę na galerię projektantów, w której prezentowane są prawdziwe dzieła sztuki wykonane w bursztynie!

Zamek Książąt Pomorskich w Darłowie

Zamek Książąt Pomorskich w Darłowie to prawdziwa gratka dla tych, którzy lubią tradycyjne muzea. Wymienienie całej listy prezentowanych antyków zajęłoby tu zbyt dużo miejsca, wspomnijmy jednak o eksponatach sztuki ludowej i sztuki sakralnej, tradycyjnych meblach, galerii medalionów z wizerunkami polskich królów czy kolekcję sztuki azjatyckiej. Muzeum warte jest uwagi także ze względu na samą siedzibę, świetność tego zamku została przywrócona w trzeciej dekadzie XX wieku.

Tutaj więcej o muzeum (zamku) Książąt Pomorski na portalu darlowko24.pl.

Inne nadmorskie muzea

To nie wszystkie muzea, które możemy zwiedzić nad Bałtykiem. Dociekliwy turysta zajrzy z pewnością do Muzeum Chleba w Ustce, Muzeum Sztuki Książki w Koszalinie czy Muzeum Rybołówstwa w Świnoujściu.