Wśród zdumiewającego lazuru wód majaczą zielone lądy otoczone złocistymi pierścieniami piaszczystych plaż… Porozrzucane tu i ówdzie słomiane strzechy zabudowań stanowią niespotykane kompozycje… – ten bajkowi zakątek to widziane z lotu ptaka rajskie Malediwy.

Położenie i warunki geograficzne Malediwów

Malediwy znajdują się na wodach Oceanu Indyjskiego, w odległości około 700 km w kierunku południowo-zachodnim od indyjskiego przylądka Komoryn. Archipelag Malediwski zawdzięcza swój boski krajobraz pewnym specyficznym warunkom geograficznym. Podstawę wchodzących w jego skład wysepek stanowią wystające ponad powierzchnię wody fragmenty podwodnego grzbietu górskiego, osadzonego na dnie morza.

Wokół wyniosłości górskich narosły z czasem bujne rafy koralowe, które doprowadziły do wykształcenia się licznych atoli – płaskich wysp koralowych, na powierzchni których powstały piaszczyste tereny, a z czasem wyrosła bujna roślinność.

Wynikiem zmagań górskich skał i koralu, dziś mamy szereg malediwskich wysp otocznych złoto białymi plażami, błękitnymi lagunami i kolorowymi rafami. Ze wszystkich wysepek położonych w tym archipelagu ponad 200 jest w tej chwili zamieszkałych, zaś na niespełna osiemdziesięciu ulokowano luksusuwe kurorty wypoczynkowe, które są chętnie odwiedzane przez turystów przez cały rok.

Pogoda i przyroda

Warunki pogodowe na Malediwach sprawiają, że jest to raj dla turystów, temperatury wachają się między 26-32 stopnie Celsjusza. Niestety podczas tego niekończącego się lata, w okresie od kwietnia do grudnia, na Malediwach występuję pora o zwiększonych opadach deszczu.

Wyspy są porośnięte tropikalna szatą roślinną. Drzewa i krzewy takie jak palmy kokosowe, drzewa chlebowe, bananowce, melony czy cytrusy stanowią ważny element krajowej gospodarki. Najbardziej bujne jednak jest tutaj życie morskie, pośród jasno niebieskich wód oceanicznych i raf koralowych, żyją tysiące gatunków ryb i skorupiaków.

Atrakcje

Dziś znane jako centrum turystyczne, kiedyś Malediwy stanowiły główny szlak wymiany handlowej pomiędzy największymi potęgami ówczesnego świata.

Na obszarze poszczególnych atoli rozwinęły się nowoczesne centra turystyczne oferujące przede wszystkim wspaniałą bazę hotelową (szczególnie na atolach: Male, Ari i Baa), ale także wiele możliwości atrakcyjnego i aktywnego spędzania wolnego czasu. Mało kto nie chciałby spróbować nurkowania w przepięknym błękicie tutejszych mórz. Odkryjemy tu nie tylko wspaniałe podwodne koralowe miasta, ale także wraki statków, a towarzyszyć nam będą mureny, płaszczki i delfiny.

Najlepsze miejsca do nurkowania znajdują się na terenie atoli: Male, Ari i Raa.
Ze względu na mały odsetek zamieszkałych terenów, mamy możliwość poznawania i eksplorowania tutejszych samotnych wysp. Możemy tutaj napotkać między innymi ruiny starych buddyjskich świątyń ukrytych pomiędzy bujną tropikalną roślinnością.