Chorwacja to kraj znany z pięknych krajobrazów oraz licznych miast z zabytkową zabudową. Jednym z najpiękniejszych regionów w Chorwacji jest Dalmacja, na terenie której znajduje się miasto Zadar. Turyści mogą tu ujrzeć wiele wspaniałych obiektów, czekają tu na nich również liczne atrakcje kulturalne. To miasto gwarantuje jednocześnie idealne warunki do wypoczynku. Czekają tu i malownicze plaże, i liczne hotele.

Zadar, podobnie jak większość chorwackich miejscowości, może pochwalić się długą i burzliwą historią. W swych dziejach należał on do Bizancjum, Wenecji, Austrii oraz do Włoch. O tym, że w początkach swych dziejów silne były tu wpływy rzymskie, przypomina do dnia dzisiejszego miejscowy układ urbanistyczny. Warto pamiętać, że już w okresie rządów cesarza Oktawiana miasto zostało otoczone murami z licznymi bramami oraz basztami. Dziś turyści zwiedzający miasto mogą poczuć rzymski klimat, odwiedzając m. in. ruiny amfiteatru oraz zaglądając na dawne forum. W pobliżu miasta również zachowały się cenne pamiątki z okresu rzymskiego. To akwedukt oraz dawny cmentarz.
Liczne bramy oraz fragmenty dawnych murów miejskich przypominają o obronnym charakterze tego miasta w przeszłości. Jedną z ciekawszych pamiątek z tych dawnych czasów jest Brama Morska, przez którą najczęściej turyści wchodzą na teren miasta. W jej pobliżu znajduje się ciekawy zabytek – kościół franciszkański, którego cenną częścią jest kościół z XIII wieku. Innym ważnym zabytkiem miasta jest katedra św. Anastazji, która powstała w XII – XIII wieku. Jest to obiekt wyjątkowy. To największa romańska świątynia na terenie całej Dalmacji, a zarazem jeden z najpiękniejszych zabytków romańskiej architektury na świecie. W jej wnętrzu znajduje się zaś sarkofag z IX stulecia, w którym znajdują się szczątki św. Anastazji – patronki kościoła. Inną atrakcją we wnętrzu tej budowli są ławy umieszczone w prezbiterium. To piękne dzieła, pochodzące z epoki romańskiej i gotyckiej.
Z innych świątyń, którymi kusi turystów Zadar, warto odwiedzić również ten św. Donata. Zbudowany w IX wieku w miejscu dawnej rzymskiej świątyni znany jest z organizowanych w nim koncertów muzyki dawnej: renesansowej oraz wczesnobarokowej.

Ważnym miejscem w Zadarze są również tutejsze placówki muzealne. Jedną z ciekawszych jest Muzeum Sztuki Sakralnej, drugim – Muzeum Archeologiczne. W jego zbiorach szczególnie interesujące są zabytki ukazujące rozwój starochorwackiej sztuki dekoracyjnej. W budynku zajmowanym niegdyś przez Straż Miejską można natomiast zwiedzić równie interesujące Muzeum Etnograficzne.

Zadar zachwyca również pięknymi parkami oraz bulwarami – miejscami idealnymi na spacer. Kuszą również pobliskie plaże, otoczone sosnowymi lasami, na których turyści mogą liczyć na udany wakacyjny wypoczynek.